Články a akce

Veřejná přednáška v knihovně VELKÉ POŘÍČÍ

6.4.2016

V letošním roce jsem se rozhodla více se věnovat osvětě zdravého životního stylu a naplánovala jsem několik veřejných přednášek v okolních obcích.
První přednáška se konala u nás ve Velkém Poříčí počátkem dubna. Velký dík patří našemu knihovníkovi p. Šimkovi, který mi umožnil besedu uspořádat v místní knihovně.
Hlavním tématem přednášky bylo sestavení zdravého jídelníčku a uspořádání jídla v průběhu dne s přihlédnutím na obsah jednotlivých živin. Praktickou pomůckou nám byl „zdravý talíř“, který také naleznete v úvodu mého webu. Dále jsme detailně probrali jednotlivé živiny, které jsou pro naše tělo nezbytné a zaměřili jsme se na nákup potravin v supermarketech. Cílem přednášky bylo poukázat na určité potraviny, které, ač se zdají být v pořádku, zas tak v pořádku nejsou a mnohdy nás výrobci pouze klamou. Velmi diskutovaným tématem byly přílohy, pečivo, mléko a mléčné výrobky, kolem kterých jsou stálé a časté otázky. S tím souvisejí i mýty, kterým mnoho lidí stále věří, a proto jsme je také uvedli na pravou míru.
Celkově bych řekla, že se přednáška velmi povedla. Sice se nám díky diskuzi trochu protáhla, ale posluchači si tak odnesli velké množství nových informací, které mohou ihned začít praktikovat ve svém životě. Moc mě potěšily kladné ohlasy na tuto přednášku, proto bych chtěla všem zúčastněným moc poděkovat, že přišli a že jim není lhostejné, jaký životní styl žijí.
Do konce roku plánuji ještě několik přednášek, proto kdo nestihl přijít v dubnu, určitě má možnost přijít a využít i jiný termín v blízké obci. O plánovaných přednáškách budete informován na mých facebookových stránkách, nebo v případě zájmu mě kontaktujte na mém e-mailu hradkova.marketa@gmail.com.
Mé motto: „Starejme se o své tělo. Musí nám vydržet po celý život …“

BESEDEDY S DĚTMI ZŠ A MŠ

20.4. 2016

Koncem dubna jsem se vydala na osvětu k žáčkům ZŠ v Náchodě „Na Babí“. Mým cílem tentokrát bylo zjistit, jak na tom jsou české dětičky s poznáváním různých druhů ovoce a zeleniny, jak se umí orientovat v denních jídlech a zda je také dodržují. A výsledek? Poznávání dopadlo na výbornou. Děti poznávaly potraviny jak vizuálně, tak i podle chuti 🙂
S dodržováním pěti jídel denně neměla většina dětí problém. Řekli jsme si také o negativním dopadu na naše zdraví, pokud budeme vynechávat hlavní jídla dne. Velkým a přínosným tématem byl i pitný režim. A tady bych chtěla pochválit paní učitelku K.Korcovou (která mě také do školy pozvala) za podporu pitného režimu tím, že ve třídě jsou k dispozici kelímky a ovocný sirup, který si mohou děti kdykoli s vodou připravit. Přece jen, pokud naše dětičky nemají něco na očích, často na to zapomínají.
V závěru naší besedy měly děti možnost ochutnat něco zdravého, ale přitom velmi chutného. Drobné pohoštění, které jsem pro ně připravila. Už z fotek je vidět, že děti byly na závěrečné ochutnávání opravdu nedočkavé 🙂 A co že to vlastně jedly? Banánovo-ananasovou pomazánku jako sladkou pochoutku a pomazánku z červené čočky jako slanou pochoutku. A jako zdravé „mlsání“ ochutnaly oblíbené a chutné ovesné celozrnné sušenky, po kterých se jen zaprášilo 😀 A když dětem chutná, tak je to ta nejlepší odměna!
Nezapomeňte, že po dětech nemůžeme chtít, aby se úplně vzdaly sladkostí, ale pokud jim dokážeme připravit zdravou verzi pochoutek, bez zbytečných přidaných látek, které jsou pro dětské tělíčko škodlivé, a které jsou bohužel ve většině běžných sušenek, tyčinek a bonbónů, nemusíme mít výčitky, že občas nějakou tu sladkost naše děti sní…

Seznam škol, kde jsem již přednášela:

ZŠ Náchod Babí
ZŠ Komenského Náchod
ZŠ a MŠ Česká Čermná
ŽŠ Velké Poříčí
ZŠ Česká Skalice
MŠ Studánka Červený Kostelec
ZŠ Nový Hrádek
ZŠ a MŠ Bukovice
MŠ Velké Petrovice
ZŠ Police nad Metují
MŠ Heřmánkovice
ZŠ a MŠ Žďár nad Metují